HIS

Systém HIS (Hlasový informační systém) společnosti Mikrovox byl prvním automatizovaným informačním systémem pro cestující v České republice.
Poprvé byl nasazen v roce 1992 v Praze-Holešovicích, kde cestující informoval v anglickém a německém jazyce.
Od roku 1993 je hlášení k dispozici také v českém jazyce a to v několika významných stanicích jako Praha hl.n., Brno hl.n., Ústí nad Labem hl. n., atp.
Systém zpočátku běžel pod operačním systémem DOS a později byl kompletně přepsán pro Linux, což následně umožnilo jeho instalaci i do malých průmyslových počítačů velikosti knihy.

HIS stejně jako jeho konkurence umožňuje hlášení do více zastávek, napojení na graficko-technologickou nadstavbu (GTN, byť se v současnosti s HIS nepoužívá) nebo ovládání hlášení dálkovým ovladačem.

V současné době hlasy systému propůjčují dámy Věra Pockley, žijící odmala ve Velké Británii, Blanka Trčanová, bývalá redaktorka zahraničního vysílání Českého rozhlasu a Václav Knop, herec, dabér a režisér.

Více o tomto systému se můžete dočíst na stránkách dodavatele.

Fotogalerie: HIS

/album/fotogalerie-his/mikrovox-1-jpg1/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-2-jpg1/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-3-jpg1/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-4-jpg1/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-5-jpg/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-6-jpg/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-7-jpg/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-8-jpg/
/album/fotogalerie-his/mikrovox-9-jpg/

INISS

Systém INISS (Integrovaný informační systém stanice) dodává brněnská společnost Chaps. Prvně byl nasazen kolem roku 2000 a to ve stanici Praha Masarykovo nádraží. Poté se jen velmi zvolna dostával do dalších stanic, až přišel velký rozmach v posledních několika letech, kdy je dosazován zejména při rekontrukcích stanic.

INISS je vyvýjen pro systém Microsoft Windows a stejně jako jeho konkurence umožňuje hlášení do více zastávek, napojení na graficko-technologickou nadstavbu (GTN, automatické vkládání zpoždění do systému) a zabezpečovací zařízení (automatické ovládání programu jízdou vlaku).

V současné době hlasy systému propůjčují Danuše Hostinská-Klichová,"herečka v domácnosti" a její dva zahraniční kolegové Robert Schlein a Philip Bělohlávek.

Více o tomto systému se můžete dočíst na stránkách dodavatele.

Fotogalerie: INISS

/album/fotogalerie-iniss/iniss-1-jpg/
/album/fotogalerie-iniss/iniss-2-jpg/
/album/fotogalerie-iniss/iniss-3-jpg/
/album/fotogalerie-iniss/iniss-4-jpg/

HaVIS

HaVIS (Hlasový a vizuální informační systém) byl původně souhrnný název pro Hlasový informační systém (HIS) firmy Mikrovox a Vizuální informační systém (VIS) společnosti Starmon Choceň.

V druhé polovině devadesátých let se Starmon rozhodl přistoupit k vývoji zcela vlastního systému pod zavedeným názvem HaVIS. Zpočátku byl uváděn do provozu ve stanicích v oblasti sídla firmy (Choceňsko a Orlickoústecko), postupem času po celé republice.

Současná verze je vyvýjena pro systém Microsoft Windows a umožňuje hlášení do vzdálených zastávek.


Kromě češtiny, kterou zajišťuje východočeský herec Alexandr Postler (bratr herečky a dabérky Simony Postlerové), umožňuje systém hlásit i ve slovenském a tradičně v německém jazyce (Pavel Novotný) a angličtině (Michaela Stará).

Více o tomto systému se můžete dočíst na stránkách dodavatele.

Fotogalerie: HaVIS

/album/fotogalerie-havis/havis-1-jpg/
/album/fotogalerie-havis/havis-2-jpg/
/album/fotogalerie-havis/havis-3-jpg/

Ostatní systémy

Kromě třech výše zmíněných systémů se na českých nádražích vyskytuje ještě několik dalších programů pro informování cestujících. Zmiňme poměrně rozšířený ČD speaker, který je ovládán webovým prohlížečem. Dále se na několika nádražích vyskytují amatérsky vytvořené programy, které se většinou nedočkaly nějakého dalšího vývoje a rozšíření.

Vyhledávání

© 2009-2015 Informační systémy na železnici. Všechna práva vyhrazena.